Navigation

Search

rcs logo

Search

Menu Trigger

Previous hall of fame inductees

PREVIOUS HALL OF FAME INDUCTEES

Back to Hall of Fame home page

2007

Lori (Lawler) Still ’91

Kathy Reichert ’56

Gerald Miller ’52

Coach Joe Mayer

2008

Gene Macken ’68

Tom Wente ’74

Pat Clark ’57

Coach Tom Murphy

Gene Eiden Award - Gene Eiden

2009

Dick Galuska ’68

Jerry Fogarty ’59

Donna Gathje-Mueller ’78

Coach Dick Sherman

Team of Distinction - 1979 Football Team

Gene Eiden Award - Roger Daly ’53

2010

John Gathje ’81

Stacy Sievers ’91

Wayne Berger ’56

Coach Gene Wente

Team of Distinction - 1955-1960 Track Team

Gene Eiden Award - Ray Zeman

2011

Don Fox ’54

Jim Griffin ’57

Steve Fritz ’67

Coach Mike Carroll ’69

Team of Distinction - 1973 Boys and Girls Basketball

Gene Eiden - Russ Weinshenk

2012

Peter Galuska ’68

Maureen McAlpine ’82

Tim Ramey ’69

Team of Distinction - 1949 Football team

Gene Eiden Award - Bob Haggerty

2013

Santiago Navarro ’91

Thomas Resner ’68

Gretchen Otto-Pimentel ’85

Coach Denny Nigon

Teams of Distinction - 1978-1981 Boys CC team, 1981 Girls CC team

Gene Eiden Award - Dr. Bernard Morrey

2014

Richard Miller ’57

Katie Shea ’95

Monica Schliep ‘82

Coach Myron Glass

Team of Distinction - 1978 Girls Tennis

Gene Eiden Award - Joe Endrizzi ’62

2015

Joe Siple ’96

Jim Galuska ’65

Bernie Miller ’73

Coach Doug Hudson

Team of Distinction - 1956 Football State Champions

Gene Eiden Award - Tom Graf

2016

Meg (Horan) Sullivan ’74

Jenny (Shaughnessy) Ferris ’05

Joe Weis ’50

Dan Gray ’81

Coach Dave Jewison

Coach Ralph Peterson

Teams of Distinction - 1964 Football Team & 1989-1992 Girls Basketball Team

Gene Eiden Award - Mark Even

2017

Rachel (Horgen) Ties ‘97

Marylee (Libera) Horstmann ‘82

Russ Higgins ‘95

Tim Kellley ‘74

Ben Garry ‘97

Brian Kelly ‘72

Teams of Distinction- 2000-2005 Boys Varsity Golf Teams

Gene Eiden Award - Dr. Michael Stuart

Back to Hall of Fame home page

2018

Kim (Bendel) Nodolf ’95

Mike ‘Mickey’ Reed ’74

Mike Mercer ’88

Kathryn Lee ’76

Megan (Tiegs) Forliti ’03

Mike Torchia ’06

Coach Marv Peters

Teams of Distinction - 1965-66, 1966-67, & 1967-68 Boys Basketball Teams

Gene Eiden Award - Scott Helt

2019

Tom Hennessey ‘51

Tim Marx ‘75

Jim Gathje ‘82

Keith Hartman ‘99

Alexa Palen ‘09

Sam Schmitz ‘02

Coach Orrie Jirele

Teams of Distinction - 1998-1999 & 1999-2000 Boys Soccer Teams

Gene Eiden Award - Mike Muehlenbein ‘80